Dobře přizpůsobené děti

Veřejným nepřítelem č. 1 a symbolem všech možných občanských nectností se stali tzv. nepřizpůsobiví. Pak se ovšem logicky nabízí úvaha, že jejich opakem a tedy symbolem všech občanských ctností a lidských kvalit je být přizpůsobivý, či přímo přizpůsobený.

Dobře přizpůsobeným se ovšem člověk nestane sám od sebe, k této dovednosti je třeba vychovávat, čím dříve, tím lépe, nejlépe od dětství. A této potřebě by měly odpovídat i kvalitní moderní dětské knihy, o kterých spisovatelka Markéta Pilátová píše: Evropa se dnes potýká s krizí a rostoucí nezaměstnaností a možná není špatné na tyhle situace a i na to, jak je možné z nich vybřednout, připravit také naše děti.

Děti se mají přizpůsobit, mají si zvykat na to, že krize se mění z akcidentální v permanentní a nezaměstnanost je danost, něco na způsob gravitace, realita, kterou nikdo a nic nezmění. Zodpovědný spisovatel nekazí děti obrazem světa bez nezaměstnanosti a dalších sociálně patologických jevů, dobrý spisovatel děti poučí, jak se v rámci systému přizpůsobit a jak, když už je to jednou postihne, vybřednout. Nejlépe mladě, dynamicky a flexibilně. Ale o tom, že bychom měli naše děti připravovat na to, že je nutné změnit nefunkční a kolabující systém, ani slovo.

Podle kanonického systémově-konformního názoru je totiž náš současný systém bezmála dokonalý, rozhodně nejlepší možný a představuje vrchol myslitelného pokroku, který již nelze nijak vylepšovat.

Ale znáte to: všichni vědí, že to nejde, až přijde nějaký blbec, který to neví, a udělá to. Úkolem angažované dětského literatury je zajistit, aby takových nebezpečných blbců bylo co nejméně.

Reklamy

16 comments

 1. XY

  No ano, Tribune, dí český klasik: "… a zatímco si na člověku smlsne kdejaká havěť, jeleni se klidně pasou."Vzpomínám-li dobře, hodlal Mistr Cimrman čelit idealizujícímu nebezpečí svými nepříliš úspěšnými opusy pro děti, z nichž si pamatuji toliko Jak chudák do ještě větší nouze přišel a prý neuspěl ani celkem roztomilý Kašpárkův hrobeček. Ještě se mi v hlavě plete syrový pohádkový horor O třinácti tchýních – asi byly docela idylické časy.Ale na tu Pilátovou bych nebyl zase tak zlej – jsou daleko horší autoři. nakonec – co máte proti aktualizovanému Hloupému Honzovi, který přemůže sedmihlavého draka vyhození z práce, včetně obzvlášť nepříjemně smrdutých hlav zadržení mzdy, aby se stal nakonec ředitelem velké nadnárodní firmy a pojal krásnou dceru předsedy akciové společnosti za manželku? Vždyť ona by to mohla být aspoň sranda, když už nás v dohledné době žádná velká nečeká. Pěkný víkend!

 2. Astr

  [4]Dnes je u vesla Bratrstvo kočičí pracky.?Proc to nereknete na plnou ustni dutinu? Bratrstvo banksterske pracky nema tu spravnou sametovou jemnost a postrada podnikatelskou korektnost ?

 3. Astr

  Ostatne neni tak zle v zemi Sametu, kdyz se registruji dalsi nove politicke strany s hlubokym dusevnim zazemim:-)http://zpravy.idnes.cz…_domaci_jj

 4. obr Kolodej

  Ja bych nechal deti byt detmi. Komunisti je taky nepripravovali na stani ve frontach, zivote za ostnatym dratem, desetiletemu cekani v poradniku na byt v panelaku nebo buzeraci na vojne.A demokracie ve spojeni s trzni ekonomikou neni zadny "dokonaly vrchol myslitelneho pokroku". To snad nikdo netvrdi. Je to pouze prirozeny system, ktery se porad vyviji.Narozdil treba od marxisticke zrudnosti, ktera ignorovala povahy lidi a byla proto odsouzena k zaniku uz predem.

 5. Brumla

  Během plavby po internetu jsem narazil na následující:http://analyza.wz.cz/a myslím že s úvodním článkem to i souvisí…Docela by mne zajímal názor zde přítomných (tedy až na Koloděje – jeho názor znám předem, takže ho psát nemusí).

 6. obr Kolodej

  Ja ti svuj nazor Brumlo stejne reknu. Paranoia je oskliva nemoc a Dolejsi udelal chybu, ze nepodstoupil leceni.

 7. neocon

  [8] Troll obr Kolodej sviní kam vstoupí, zde, stejně tak na OM (bystry pozorovatel), na blogu u Tarase (Sandwalker). Trolla ignorovat nebo mazat.

 8. obr Kolodej

  Pan ma nejake bolesti ? Skoda, bylo by pro diskusi lepsi, kdyby mel pro zmenu nejaky nazor nebo myslenku.

 9. Tribun[[openidhttp://tribun.myopenid.com/]]

  [1] Rychlé šípy jsou klasika. Také jsem provozoval odboj, když je četl s příchutí zakázaného ovoce. Nejvíce mne na nich vždy fascinovalo, jaká jsou to drsárna. V každém druhém díle někdo zemře, a většinou dost ošklivým způsobem.Ostatně podle Rychlých šípů vznikly později poinýrští Strážci. V jednom z jejich starších dílů je na Rychlé šípy odkaz a dokonce se tam objevuje postava, která by mohla být (a podle všeho je) Jindra Hojer.

Komentovat můžeš, ale nikdo to nemusí číst

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s