Zákon o opatřeních k přechodu České republiky k nízkouhlíkové energetice

Tak jsi konečně přečetl ten slavný Zákon o opatřeních k přechodu České republiky k nízkouhlíkové energetice, který nám má zajistit dostatek čisté elektřiny. Čisté v tomto případě znamená především čisté od ruských a čínských firem, protože jediné jediné opatření, které ten zákon zná, jsou velké centrální jaderné zdroje, ten nic z ekologického hlediska dvakrát čistého. Je to stejně sranda, jak se názvem i textem ten zákon pořád snaží tvářit jako něco úplně jiného, než. Protože není nic jiného, než závazek České republiky zaplatit výstavbu nového (vlastně blíže neupřesněného počtu nových) „nízkouhlíkových výroben“ a v nich vyrobenou elektřinu pak 30 let nakupovat. Jenom tedy nechápu, proč když se takto Česká republika může stát de facto obchodníkem s elektřinou, nemůže se stát rovnou stavebníkem a postavit si tu „jaderku“ sama a bez marže? A jen tak mimochodem, o Rusku ani o Číně není v tom zákoně ani slovo. Kýženou politickou čistotu má zřejmě zajistit inkorporace Dohody Světové obchodní organizace o vládních zakázkách, což je ovšem přeci jenom něco poněkud jiného, než čím se naši politici chlubili, když tento zákonný paskvil schválili. Paskvil, protože místo vytváření prostoru pro nová řešení petrifikuje jediné konkrétní stále více zastaralé.

10 komentářů: „Zákon o opatřeních k přechodu České republiky k nízkouhlíkové energetice

  1. To by snad ani nikoho rozumně uvažujícího nemohlo napadnou. Problém je v tom, že jak jde o vztah k USA, tak se rozum rychle mění v emoce. A u Poláků to platí dvojnásob.

 1. Dobry den,
  S jistou davkou zadostiucineni a sarkasmu kvituji ze jaderna energie je nazvana nizkouhlikovou. Radoval bych se, kdyby byla nazvana bezemisni. Chapu to podobne, omezeni jakymsi mezinarodnim telesem, to nevim co je, nicmene bude stat za to si o nem precist.
  Zakon je kratky, takze jsem ho precetl a z mensi casti pochopil. Takze jestli chapu dobre, vidim financovani vystavby, zaruky plateb a zaruku odberu. Tak snad je to co CEZ potrebuje.
  Nicmene uz se davno melo stavet, je hrozne jak slepa a hloupa je nase politicka reprezentace. Ja bych vubec necekal na nejake tokamaky, vetrňiky, slunecniky. I kdyz se tesim , ze se doziju jejich spusteni. Postavit soucasnou znamou technologii. Zrusit emisni povolenky, nebo zpoplatnit jejich prodej a nabyti.
  Diky za pekny clanek.

 2. Podobné návrhy řešení jako je tento
  https://www.blisty.cz/art/106341-alternativni-energeticka-koncepce-cr-iii.html
  předkládají různí disentní odborníci i aktivisté už nejmíň 25 let. A ani by to moc nestálo:
  https://blisty.cz/art/106210-niedermayer-pouhych-ctyricet-miliard-z-eu-muze-zvysit-podil-elektriny-ze-slunce-a-vetru-petinasobne.html
  Jenže politici na všech úrovních tomu budou ze všech sil z moci svých úřadů bránit a všelijaké prádelny mozků budou snášet argumenty, proč to nejde. Jestli tak prošustrují další desítky let, naše děti a vnoučata se octnou v mnohem horší situaci než jsme teď my a budou nás proklínat, že jsme neudělali nic.

  Jedno považuji za jisté: V této zemi už nikdy nebude uveden do provozu žádný jaderný blok. Ten čas, než k tomuto poznání dojde rozhodovací sféra, se bude dát využít různě. Obávám se, že podle zdejších nejlepších tradic ho bude využito k tomu, aby se pod nejrůznějšími záminkami i nadále nedělalo nic.

  Jeden pravidelný diskutující na blogu Ugo Bardiho (https://thesenecaeffect.blogspot.com/) končí každý svůj příspěvek jediným slovem: Wailing. Plně chápu a sdílím jeho pocity. Jestli je nějaký důvod k zoufalství a beznaději, vidím ho právě tady.

 3. Tento text mi spadl do schvalování, tak ho sem dávám ještě jednou.

  Podobné návrhy řešení jako je tento
  https://www.blisty.cz/art/106341-alternativni-energeticka-koncepce-cr-iii.html
  předkládají různí disentní odborníci i aktivisté už nejmíň 25 let. A ani by to moc nestálo:
  https://blisty.cz/art/106210-niedermayer-pouhych-ctyricet-miliard-z-eu-muze-zvysit-podil-elektriny-ze-slunce-a-vetru-petinasobne.html
  Jenže politici na všech úrovních tomu budou ze všech sil z moci svých úřadů bránit a všelijaké prádelny mozků budou snášet argumenty, proč to nejde. Jestli tak prošustrují další desítky let, naše děti a vnoučata se octnou v mnohem horší situaci než jsme teď my a budou nás proklínat, že jsme neudělali nic.
  Jedno považuji za jisté: V této zemi už nikdy nebude uveden do provozu žádný jaderný blok. Ten čas, než k tomuto poznání dojde rozhodovací sféra, se bude dát využít různě. Obávám se, že podle zdejších nejlepších tradic ho bude využito k tomu, aby se pod nejrůznějšími záminkami i nadále nedělalo nic.
  Jeden pravidelný diskutující na blogu Ugo Bardiho končí každý svůj příspěvek jediným slovem: Wailing. Plně chápu a sdílím jeho pocity. Jestli je nějaký důvod k zoufalství a beznaději, vidím ho právě tady.

 4. Naše postoje k rozvratu klimatu dobře popisuje tento film:
  https://www.blisty.cz/art/106369-staci-se-podivat-nahoru-jsme-toho-jeste-schopni.html

  Díky emocím lomcujícím našimi tělesnými schránkami zděděnými po dinosaurech a lidoopech a díky středověkým institucím a středověké morálce si ani s pomocí hvězdných technologií nedokážeme – nechceme? – poradit s řáděním korporací a jimi ovládaných politiků a médií.

  Korporace vydělávající na fosilních technologiích už před 50 lety věděly, jaké důsledky pro podnebí bude mít pokračování spalování fosilních paliv. Zacházely s tím podobně jako tabákové monopoly s informacemi o vlivu kouření na rakovinu: Popíráním rizik a výrobou souhlasu. Nicméně nejúspěšnějším marketérem v historii průmyslové civilizace byl nepochybně Henry Ford, který lidstvu vnutil drogovou závislost na individuálním automobilismu. To, co prožíváme dnes, je počínající absťák. Zatím chorobný charakter své závislosti na fosilních palivech popíráme a většina lidstva je odhodlána udělat cokoli, aby si přísun drogy i nadále zajistila – až do konečného sebezničení.

  Wailing.

 5. Několik názorů na energetiku:
  http://casopisargument.cz/?p=40194

  Za všechny komentátory si dovolím ocitovat Matěje Stropnického, mj. i proto, že sdílím jeho odpor k jádru:
  V této energetické krizi zaplakaly tři božské pravdy: že liberalizace trhu vede k nejnižším cenám, že i regulaci dodavatelsko-spotřebitelských vztahů řeší nejlépe trh a že jádro je zdrojem naší energetické soběstačnosti. Fantastická liberalizace trhu s energiemi zkrachovala, když nedostatek nabídky vyhnal poptávku vzhůru, protože sání poptávky vyhraje na liberalizované burze ten nejbohatší. To jde i za EU. Ale teď to naše: Stát nemůže očekávat, že se spotřebitelé plně orientují na globálním trhu s energiemi a už vůbec ne, že si na něm dokáží jako jednotlivci zajistit dobré smluvní podmínky. Náklady na toto poznání ale nyní rozloží mezi nás všechny. Proto má regulovat nově více, a to povinné zásoby, ale i cenu. Pravda o jádru vzala za své kvůli tomu, jak je vlastněno a jak je to vlastnictví vykonáváno: ČEZ se během krize choval prostě jako obchodní společnost, energii z jádra vyvážel bez ohledu na české občany a stát nedokázal vinou převládající ideologie přijít, vývoz přerušit a zajistit tím energii pro domácí spotřebu. Patřím k zanedbatelné skupince odpůrců jádra u nás. Proč tento zdroj selhal právě v tom, v čem jej nejvíce vychvalují (v zajišťování soběstačnosti), by tedy měli vysvětlit a změnit jeho zastánci.

Váš příspěvek do svévolně moderované diskuse

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s