Zákon o opatřeních k přechodu České republiky k nízkouhlíkové energetice

Tak jsi konečně přečetl ten slavný Zákon o opatřeních k přechodu České republiky k nízkouhlíkové energetice, který nám má zajistit dostatek čisté elektřiny. Čisté v tomto případě znamená především čisté od ruských a čínských firem, protože jediné jediné opatření, které ten zákon zná, jsou velké centrální jaderné zdroje, ten nic z ekologického hlediska dvakrát čistého. Je to stejně sranda, jak se názvem i textem ten zákon pořád snaží tvářit jako něco úplně jiného, než. Protože není nic jiného, než závazek České republiky zaplatit výstavbu nového (vlastně blíže neupřesněného počtu nových) „nízkouhlíkových výroben“ a v nich vyrobenou elektřinu pak 30 let nakupovat. Jenom tedy nechápu, proč když se takto Česká republika může stát de facto obchodníkem s elektřinou, nemůže se stát rovnou stavebníkem a postavit si tu „jaderku“ sama a bez marže? A jen tak mimochodem, o Rusku ani o Číně není v tom zákoně ani slovo. Kýženou politickou čistotu má zřejmě zajistit inkorporace Dohody Světové obchodní organizace o vládních zakázkách, což je ovšem přeci jenom něco poněkud jiného, než čím se naši politici chlubili, když tento zákonný paskvil schválili. Paskvil, protože místo vytváření prostoru pro nová řešení petrifikuje jediné konkrétní stále více zastaralé.

Advertisement

39 komentářů: „Zákon o opatřeních k přechodu České republiky k nízkouhlíkové energetice

  1. To by snad ani nikoho rozumně uvažujícího nemohlo napadnou. Problém je v tom, že jak jde o vztah k USA, tak se rozum rychle mění v emoce. A u Poláků to platí dvojnásob.

 1. Dobry den,
  S jistou davkou zadostiucineni a sarkasmu kvituji ze jaderna energie je nazvana nizkouhlikovou. Radoval bych se, kdyby byla nazvana bezemisni. Chapu to podobne, omezeni jakymsi mezinarodnim telesem, to nevim co je, nicmene bude stat za to si o nem precist.
  Zakon je kratky, takze jsem ho precetl a z mensi casti pochopil. Takze jestli chapu dobre, vidim financovani vystavby, zaruky plateb a zaruku odberu. Tak snad je to co CEZ potrebuje.
  Nicmene uz se davno melo stavet, je hrozne jak slepa a hloupa je nase politicka reprezentace. Ja bych vubec necekal na nejake tokamaky, vetrňiky, slunecniky. I kdyz se tesim , ze se doziju jejich spusteni. Postavit soucasnou znamou technologii. Zrusit emisni povolenky, nebo zpoplatnit jejich prodej a nabyti.
  Diky za pekny clanek.

 2. Podobné návrhy řešení jako je tento
  https://www.blisty.cz/art/106341-alternativni-energeticka-koncepce-cr-iii.html
  předkládají různí disentní odborníci i aktivisté už nejmíň 25 let. A ani by to moc nestálo:
  https://blisty.cz/art/106210-niedermayer-pouhych-ctyricet-miliard-z-eu-muze-zvysit-podil-elektriny-ze-slunce-a-vetru-petinasobne.html
  Jenže politici na všech úrovních tomu budou ze všech sil z moci svých úřadů bránit a všelijaké prádelny mozků budou snášet argumenty, proč to nejde. Jestli tak prošustrují další desítky let, naše děti a vnoučata se octnou v mnohem horší situaci než jsme teď my a budou nás proklínat, že jsme neudělali nic.

  Jedno považuji za jisté: V této zemi už nikdy nebude uveden do provozu žádný jaderný blok. Ten čas, než k tomuto poznání dojde rozhodovací sféra, se bude dát využít různě. Obávám se, že podle zdejších nejlepších tradic ho bude využito k tomu, aby se pod nejrůznějšími záminkami i nadále nedělalo nic.

  Jeden pravidelný diskutující na blogu Ugo Bardiho (https://thesenecaeffect.blogspot.com/) končí každý svůj příspěvek jediným slovem: Wailing. Plně chápu a sdílím jeho pocity. Jestli je nějaký důvod k zoufalství a beznaději, vidím ho právě tady.

 3. Tento text mi spadl do schvalování, tak ho sem dávám ještě jednou.

  Podobné návrhy řešení jako je tento
  https://www.blisty.cz/art/106341-alternativni-energeticka-koncepce-cr-iii.html
  předkládají různí disentní odborníci i aktivisté už nejmíň 25 let. A ani by to moc nestálo:
  https://blisty.cz/art/106210-niedermayer-pouhych-ctyricet-miliard-z-eu-muze-zvysit-podil-elektriny-ze-slunce-a-vetru-petinasobne.html
  Jenže politici na všech úrovních tomu budou ze všech sil z moci svých úřadů bránit a všelijaké prádelny mozků budou snášet argumenty, proč to nejde. Jestli tak prošustrují další desítky let, naše děti a vnoučata se octnou v mnohem horší situaci než jsme teď my a budou nás proklínat, že jsme neudělali nic.
  Jedno považuji za jisté: V této zemi už nikdy nebude uveden do provozu žádný jaderný blok. Ten čas, než k tomuto poznání dojde rozhodovací sféra, se bude dát využít různě. Obávám se, že podle zdejších nejlepších tradic ho bude využito k tomu, aby se pod nejrůznějšími záminkami i nadále nedělalo nic.
  Jeden pravidelný diskutující na blogu Ugo Bardiho končí každý svůj příspěvek jediným slovem: Wailing. Plně chápu a sdílím jeho pocity. Jestli je nějaký důvod k zoufalství a beznaději, vidím ho právě tady.

 4. Naše postoje k rozvratu klimatu dobře popisuje tento film:
  https://www.blisty.cz/art/106369-staci-se-podivat-nahoru-jsme-toho-jeste-schopni.html

  Díky emocím lomcujícím našimi tělesnými schránkami zděděnými po dinosaurech a lidoopech a díky středověkým institucím a středověké morálce si ani s pomocí hvězdných technologií nedokážeme – nechceme? – poradit s řáděním korporací a jimi ovládaných politiků a médií.

  Korporace vydělávající na fosilních technologiích už před 50 lety věděly, jaké důsledky pro podnebí bude mít pokračování spalování fosilních paliv. Zacházely s tím podobně jako tabákové monopoly s informacemi o vlivu kouření na rakovinu: Popíráním rizik a výrobou souhlasu. Nicméně nejúspěšnějším marketérem v historii průmyslové civilizace byl nepochybně Henry Ford, který lidstvu vnutil drogovou závislost na individuálním automobilismu. To, co prožíváme dnes, je počínající absťák. Zatím chorobný charakter své závislosti na fosilních palivech popíráme a většina lidstva je odhodlána udělat cokoli, aby si přísun drogy i nadále zajistila – až do konečného sebezničení.

  Wailing.

 5. Několik názorů na energetiku:
  http://casopisargument.cz/?p=40194

  Za všechny komentátory si dovolím ocitovat Matěje Stropnického, mj. i proto, že sdílím jeho odpor k jádru:
  V této energetické krizi zaplakaly tři božské pravdy: že liberalizace trhu vede k nejnižším cenám, že i regulaci dodavatelsko-spotřebitelských vztahů řeší nejlépe trh a že jádro je zdrojem naší energetické soběstačnosti. Fantastická liberalizace trhu s energiemi zkrachovala, když nedostatek nabídky vyhnal poptávku vzhůru, protože sání poptávky vyhraje na liberalizované burze ten nejbohatší. To jde i za EU. Ale teď to naše: Stát nemůže očekávat, že se spotřebitelé plně orientují na globálním trhu s energiemi a už vůbec ne, že si na něm dokáží jako jednotlivci zajistit dobré smluvní podmínky. Náklady na toto poznání ale nyní rozloží mezi nás všechny. Proto má regulovat nově více, a to povinné zásoby, ale i cenu. Pravda o jádru vzala za své kvůli tomu, jak je vlastněno a jak je to vlastnictví vykonáváno: ČEZ se během krize choval prostě jako obchodní společnost, energii z jádra vyvážel bez ohledu na české občany a stát nedokázal vinou převládající ideologie přijít, vývoz přerušit a zajistit tím energii pro domácí spotřebu. Patřím k zanedbatelné skupince odpůrců jádra u nás. Proč tento zdroj selhal právě v tom, v čem jej nejvíce vychvalují (v zajišťování soběstačnosti), by tedy měli vysvětlit a změnit jeho zastánci.

 6. Tak se dnes cítím jako bílá vrána.

  ČEZ Prodej v těchto dnech rozesílá roční vyúčtování plateb za elektřinu. Kdekdo v mém okolí se děsil, co mu přijde, a pak podle nátury plakal nebo nadával, kolik musí doplácet.

  Moje vyúčtování: Přeplatek Kč 1136,-.

  Jak se to stalo? Mám s ČEZem odjakživa smlouvu na dobu neurčitou a ceny bez fixace. Platím přes SIPO a jsem u ČEZu registrovaný štamgast, takže spoustu věcí mohu řešit přes internet. Do loňského (červen 2021) vyúčtování jsem měl celých 9 let stejnou zálohu 1350 Kč a až loni jsem poprvé za tu dobu nějaké stovky doplácel, tak jsem si ji zvýšil o 200,-. Když mi pak v zimě poslali nový ceník, strávil jsem asi půl dne počítáním, o kolik % mi to vlastně zdražují. (Struktura jejich tarifů je kapitola sama pro sebe a mívám pocit, že je tak složitá schválně, aby se v tom normální člověk nevyznal.) Vyšlo mi zhruba 38%, takže jsem si ke dni platnosti nového ceníku zvýšil zálohu na 1950 Kč. Voilà – vyúčtování proběhlo v klidu a s úsměvem.

  Ještě bych snad měl dodat, že jsme doma dva a elektřinu používáme kromě svícení a dalších drobností k vaření a ohřevu teplé vody. V jejich hantýrce je to tarifní sazba D25D, tj. 8 hodin denně snížená sazba.

  Takže s trochou klidu a rozumu se dá ukočírovat i ČEZ, když na to přijde. A lidi, kteří se teď tváří, jako kdyby na ně pámbu seslal další ránu egyptskou v podobě desetitisícových nedoplatků, dělají většinou tu chybu, že s dodavatelem nekomunikují. (Samozřejmě s výjimkami typu vis maior, jako byla Bohemia Energy. Já jsem podobné šmejdy nepouštěl ani na zápraží. A to je zřejmě další chyba většiny zdejší populace – i po 30letém školení kapitalistickými poměry pořád naivně věří, že dostanou něco za nic.)

  Tož tak.

  1. A když už jsem to tady nakousl, tak ať je to celé: Dnes do našeho SVJ přišel od správcovské firmy nový předpis záloh. V minulé topné sezóně – první, kdy jsme topili tepelným čerpadlem – jsem platil zálohu cca 720 Kč/měs. a vyúčtování vyšlo na malý doplatek – rozpočítáno 50 Kč/měs, takže skutečné náklady byly cca 770 Kč/měs. Nový předpis platný od července zvyšuje zálohu za topení cca na 1020 Kč/měs, tj. zhruba o 42% – tedy podobným poměrem jako moje zálohy ČEZu. Není to (zatím?) nic, co by dvojice důchodců neutáhla; a když jsem si prohnal kalkulačkou model situace, kdyby jeden z nás zítra umřel, tak nárok na příslušnou podporu na úhradu nákladů bydlení bych ještě neměl ani sám, ale manželka už ano… Čistě statisticky – vzhledem k věku – však máme šanci, že tu spolu budeme ještě asi 10 let, tak zatím (?) není moc co řešit.

 7. Factchecking Okamurových žvástů (ke kterým bohužel přispěl svými kecy i bývalý ředitel ČEZu Míl) o nákladech na výrobu elektřiny v ČR a o fungování energetické burzy v Lipsku je zde:
  https://demagog.cz/vyrok/21832

  Navrhuji, aby se nejpozději na 2. stupni základních škol vyučovaly (samozřejmě na úrovni odpovídající věku žáků) základní ekonomické pojmy jako např. variabilní náklady.

 8. Tribunův tweet:
  „Ať nad tím přemýšlím, jak nad tím přemýšlím, energetická suverenita Česka je nereálný nesmysl.“
  (Evidentní chybu jsem si dovolil opravit.)

  Nicméně energetická suverenita Evropy reálně dosažitelná je. Jestliže současná situace přispěje k poznání nutnosti urychlené federalizace Evropy, bude to jen ku prospěchu věci.

  1. Jistě je do reálnější, než energetická suverenita samotné (a tedy izolované) České republiky, ale i tak bych byl velmi skeptický. Mám třeba Evropa nějaká ropná ložiska? Nemyslím v koloniích, ale třeba někde u Norska (kde bych je hledal, když tam jsou plynová) a s dostatečnou kapacitou? A pak je tu ten „drobný“ problém, že požadavek suverenity jde proti požadavku globalizace.

   1. No však součástí té suverenity musí být snaha o snižování závislosti na fosilních palivech. Autoři Mezí růstu měli pravdu: V pozadí většiny současných světových konfliktů je boj o docházející suroviny.

    Jinak by se samozřejmě dalo hodiny diskutovat o smyslu a potřebě suverenity (nejen energetické) a vůbec o významu toho pojmu. Ve zdejším (nebo třeba i ruském) provedení je za „suverenitu“ vydáváno právo místních majitelů kapitálu udržet si možnost vykořisťování zdejších zdrojů na úkor stejného práva majitelů zahraničních nebo nadnárodních. Pro „dolní lid“ to má obojí stejné důsledky, protože ani v jenom ani ve druhém případě nemá právo těm majitelům do toho mluvit a jeho zájmy jsou v obou případech to poslední, o co se ti majitelé starají. V tomto smyslu suverenita = co nejrozsáhlejší decentralizace, až na úroveň obcí, komunit, malých podniků, družstev a jednotlivců, a ze strany státu její maximální hmotná i organizační, odborná a legislativní podpora. Proč by měl být subjektem té suverenity zrovna stát? Kdyby se ty prachy, které stát plánuje vyhodit za nové jaderné zdroje, rozdělily s patřičnou všestrannou podporou mezi lidi a organizace na co nejnižší úrovni, za 5 let nemáme co řešit. Jenže to by stát nesměl viset na špagátkách korporací, kterým vyhovuje možnost ovládání energetiky přes totálně centralizované rozvodné sítě doprovázená ze strany státu házením klacků pod nohy těm, kdo by se ze závislosti na těch sítích a tudíž i korporacích chtěli vymanit.

 9. „Tohle je bohužel naprostá pravda. Ono by to nejspíš nakonec opravdu dopadlo tak, že by by Rusko přestalo dodávat, aby nás vyhladovělo, ale my jsme ho zkrátka předběhli a odpovědnost jde tím pádem za námi. “
  Tribun tweet

  Hezká DEMAGOGIE!
  Ani se nedivím, že (tím „tohle“) se už musíte odkazovat na tweety Waltera Krafta, pravomocně odsouzeného k pokutě a vězení za šíření nenávisti.

  1. Mohl byste to rozvést? Kde je tam jaká nenávist a co je na tom demagogického? Jen tak, pro zajímavost.

   1. My, nebo Německo, od kterého plyn kupujeme, se rozhodlo ho TEĎ od Ruska nebrat?
    Tak to byste snad měl rozvést a doložit vy, ne?
    A jestli tu jde za někým odpovědnost, tak jsou to, mimo Ruska samotného samozřejmě, ruští agenti Klaus, Zeman a jejich satrapové, kteří naši závislost na Rusku svorně desetiletí budovali.
    Moc nechybělo a Rosatom tu ještě měl k tomu všemu navíc rozestavěné Dukovany.

    1. S tím Rosatomem bychom se stali druhým Maďarskem. Jestlipak se Maďaři díky nadstandardním vztahům s Ruskem cítí energeticky suverénnější? Současné veřejně dostupné informace k výstavbě maďarské JE Paks 2 Rosatomem jsou protichůdné. Už loni na podzim však bylo konstatováno nejméně 5leté zpoždění oproti harmonogramu, což je u podobně velkých jaderných projektů pravidlem. (Podobně bývá pravidlem až 3násobné překročení plánovaných nákladů, o nichž se v Maďarsku zatím raději veřejně nehovoří a když už, tak formou nezávazných slibů, že budou určitě dodrženy…) Orbán přitom už před více než rokem tlačil na šéfa maďarského jaderného dozoru tak silně, že ten po konstatování zásadních nedostatků v projektech na ruské straně radši odstoupil z funkce, než by podepsal souhlas s pokračováním stavby… Rusové v březnu t. r. () údajně chtěli z kontraktu vycouvat, nakonec to prý slíbili dokončit s uvedeným zpožděním. Dobré články k věci jsou např. zde:
     https://ekonomickydenik.cz/pripad-rosatom-nabizi-solidni-technologii-ale-za-cenu-nezdravych-politickych-a-byznysovych-vazeb-na-moskvu/
     https://ekonomickydenik.cz/kauza-paks-2-rusko-madarska-jaderna-spoluprace-se-nedari-tak-jak-si-ji-orban-naplanoval/

     Finsko svůj kontrakt na výstavbu nové JE Hanhikivi v květnu t. r. definitivně zrušilo.

     Jo a mimochodem i naše stávající částečná energetická suverenita (ať už si ten pojem vykládá kdokoli jakkoli) je s ruským jaderným palivem iluzorní. Pokud je mi známo, zatím máme fyzicky dodáno množství paliva, které zdejším JE vydrží do r. 2024/2025; poslední ruské dodávky do Temelína proběhly na základě dobíhajících kontraktů letos v březnu, tj. už po začátku invaze, a soutěž na nové palivo vyhrály Westinghouse a Framatom, což po fiasku amerických dodávek do JETE v letech 2004 – 2010 nepůsobí zrovna důvěryhodně. Pokud jde o Dukovany, ty mají kontrakt s ruskou TVEL (což je dcera Rosatomu) platný do konce životnosti JEDU, tak v r. 2025 (jestli se dožiju) uvidíme, nakolik se na něj můžeme spolehnout.

    2. Už od března čtu o tom, jak musíme (EU) přestat odebírat ruský plyn, aby se jeho nakupováním nefinancovala válka, už od března čtu o tom, jak musíme začít nakupovat od Američanů, Katarců etc. To mi přijde jako dost jasný doklad, že iniciativa na ukončení dovozu ruského plynu přišla ze strany EU. Pokud jsou ten jen lži a kecy a ruský plyn se pořád nakupuje ve stejné míře (pak ale zase nechápu ten růst cen), nemám jak to ověřit.

     1. Přání je otcem myšlenky… Zatím se nakupuje.

      Růst cen je vysvětlitelný snadno: Nákupy za spotové ceny. Někdo si zřejmě myslel, že nízké ceny tu budou ad infinitum, a neobtěžoval se jejich zafixováním. Za to ale současná vláda opravdu nemůže. Jenom připomenu, že podle obchodního práva je hlavní povinností akciových společností vytvářet zisk a zodpovídají se svým akcionářům; není mi známo, že by česká vláda měla v tomto směru na vlastníky zdejší plynové infrastruktury jakýkoli vliv.

      Více viz třeba tady:
      https://www.cnb.cz/cs/o_cnb/cnblog/Vyvoj-na-evropskem-trhu-se-zemnim-plynem/

      Legitimní otázka je tato: Proč byl zprivatizován Transgas?
      (Možná si ještě vzpomenete, která vláda ho v r. 2002 prodala za pusu. Stručná rekapitulace viz tady:
      https://oenergetice.cz/plynarenstvi/pred-20-lety-preslo-ceske-plynarenstvi-pod-nemeckou-spolecnost-rwe) A podotázka: Co znamenaly majetkové šachy s plynovody a zásobníky v posledních dvou nebo třech letech mezi RWE, e.on a innogy?

      Tato otázka je zároveň také odpovědí tomu blbečkovi Kraftovi: Jak bychom asi mohli plyn nakupovat „přímo“, když k tomu nemáme nástroje? (A kdo to je vůbec „my“?)

   1. Jo, už to mám… On si dokonce vysloužil vlastní heslo na wikipedii.

    Stačí mi dvě informace: V 90. letech pražský skinhead, basák v Orlíku a kamarád s D. Landou. 2017-21 poradce a asistent poslance Foldyny.

    Tohle si fakt berete jako oporu pro své argumenty?

    1. Vy nepoznáte citaci? Citoval jsem ho jako příklad toho, že i takový blbec jako on to vidí, zatímco údajně inteligentní a vzdělaní lidé to nepobírají. Nebo je to snad naopak, Rusko přestalo dodávat a EU na plnění dodávek trvá?

     1. „Citoval jsem ho jako příklad toho, že i takový blbec jako on to vidí, zatímco údajně inteligentní a vzdělaní lidé to nepobírají.“

      Jenže to z té citace není poznat…

   2. Jeden okrajový twitterový účet oblíbený zejména mezi ukrajinskou hasbarou, ze kterého ideopolicie udělala v očích flastenců mučedníka.

 10. Vláda ve středu 23. 06. schválila:
  – podpora pro nové plynové elektrárny a teplárny = stovky miliónů Kč
  – podpora pro provoz slunečních elektráren = 0, slovy nula Kč
  Srovnejte si to s řečnickým cvičením premiéra v TV.

  Zdejší politicko-kriminální mafii se podařilo zdiskreditovat samotnou myšlenku získávání energie ze slunce natolik úspěšně, že jeho veřejná podpora bude ještě dlouhá léta neprůchodná. Výsledek za rok 2021:
  Nově instalované FVE v Rakousku = 740 MW.
  Nově instalované FVE v ČR = 62 MW.

  Wailing.

  1. Tyhle alarmisty stejně nikdo neposlouchá a proč by taky, když trh to vyřeší.

 11. Toto médium
  http://casopisargument.cz/
  už taky postupně upadá do tendenčního způsobu informování.

  Například v podtitulku tohoto článku
  http://casopisargument.cz/?p=43677
  je tato věta:
  „Jan Zeman komentuje rozhodnutí o zastavení dodávek ruského jaderného paliva pro české jaderné elektrárny.“
  Redakci !argumentu je nepochybně známo, že řada lidí si nic než titulek a podtitulek nepřečte a pak takto získané informace posílá dál. Ale ani dále v textu článku není jediné slovo o tom, že pro dodávky jaderného paliva do Dukovan má ČEZ smlouvu s ruskou dcerou Rosatomu firmou TVEL na celou dobu životnosti Dukovan. Podtitulek v uvedeném znění je tudíž buďto mylný nebo lživý.

  Škoda, no. Snažení obou redaktorek bývalo sympatické, ale teď se čím dál častěji v opačném gardu dopouštějí téhož, co kritizují u svých ideových oponentů. Jejich světonázorové postoje („levicový konzervativismus“, někteří to nazývají jednoduše staromilstvím) sice nejsou zrovna to, co bych považoval za návod k řešení současných krizí, nicméně jsou stejně legitimní jako kterékoli jiné. Neměly by ale v žádném případě ovlivňovat jejich publicistickou profesionalitu.

  1. Myslím, že o světonázorovém vývoji Ilony Švihlíkové výmluvně svědčí např. i to, že pravidelně publikuje v Rádiu Universum u Martiny Kociánové. Je tam ve vybrané společnosti: Robejšek, Drulák, Kuras, Kovářová…

Komentáře nejsou povoleny.